Sikorskiego 15  (95) 749 16 57; (95) 727 28 01   kancelaria@parafiapszczew.pl A A A

Komunikat w sprawie cmentarza parafialnego w Pszczewie

sobota, 24-07-2021

Nowa taryfa opłat na cmentarzu od 1 sierpnia 2021 r.!

Komunikat w sprawie cmentarza parafialnego w Pszczewie

Parafialna Rada ds. ekonomicznych informuje, że od 1 sierpnia tego roku ulegają zmianie stawki opłat na cmentarzu parafialnym. Zmiana ta wynika ze wzrastających kosztów utrzymania cmentarza. Dotychczasowe wpłaty umożliwiły podjęcie i wykonanie najpilniejszych prac, ale nie będą w stanie zapewnić funkcjonowania cmentarza. Dla przykładu w roku 2017 średni miesięczny rachunek za wywóz śmieci wynosił około 500 złotych, a teraz to prawie 1800 złotych. Są miesiące - jak październik i listopad – kiedy rachunek ten sięga kilku tysięcy, a z tego co słyszymy koszty wywozu śmieci mają jeszcze wzrosnąć. Funkcjonowanie cmentarza, tak jak każdego gospodarstwa domowego, jest kosztowne i musi nadążać za zmianami – w przeciwnym razie grozi jego zamkniecie.

Doraźna opłata eksploatacyjna (tzw. wjazdowe) będzie uzależniona od bieżącej ceny wywozu jednego pojemnika na śmieci. Zwykle po pogrzebie kwiaty i wieńce zapełniają co najmniej jeden kontener. Dotąd było to 100 zł, a na dzień dzisiejszy to 160 zł.

Wprowadzamy okresową opłatę eksploatacyjną. Na cztery lata będzie ona wynosiła 100 zł od każdego grobu.

Podwyższone zostają stawki dwudziestoletniej opłaty za miejsce na cmentarzu. Dla przykładu opłata za grób jednostanowiskowy (w tym urnowy), który dotąd nie został opłacony, będzie wynosiła 600 zł – było 300. Grób dwustanowiskowy będzie kosztował 800 zł – było 400.

Suma stawek na naszym cmentarzu będzie podobna tym - ale generalnie mniejsza - które obowiązują na cmentarzach w Międzychodzie, Międzyrzeczu i Skwierzynie.

Parafialna Rada ds. ekonomicznych dziękuje wszystkim, którzy już opłacili miejsca grobów swych bliskich na cmentarzu. Dzięki wam udało się ocalić cmentarz przed jego dewastacją i zamknięciem. Teraz prosimy Was wyłącznie o okresową opłatę eksploatacyjną. Jesteśmy pewni, że rozłożenie cmentarnych opłat na kilka lat było mniej uciążliwe niż jednorazowa wysoka stawka.

Każdy kto dotąd nie wniósł opłaty - a były na to aż cztery lata - będzie zobligowany do uiszczenia jej pełnej, wyższej sumy.

Informacja o szczegółach zmiany stawek będzie zamieszczona w gablotach na cmentarzu i w kościele oraz na stronie internetowej parafii.

Ufając opiece Pana Boga - Parafialna Rada ds. ekonomicznych.